Share Button

WYPOSAŻENIE

Jeśli właśnie poszukujecie do domu ciekawego dywanu, nadarza się ku temu okazja. A to za sprawą IKEA ART EVENT, którego V edycja przypada na rok 2019. Jak co roku do współpracy zaproszono grupę obiecujących artystów z różnych stron świata i co bardzo istotne, nie zabrakło artysty z Polski, z czego możemy być dumni. W efekcie powstały dywany przefiltrowane przez artystyczną wrażliwość i nieszablonowe widzenie świata. Kilka zaprojektowanych dywanów odbiega kształtem od tradycyjnej geometrii. Wszystkie zostały wykonane ręcznie z naturalnego włókna, większość z włosiem, 3 tkane na płasko. Są zarówno te kolorowe, jak i bardziej minimalistyczne, a więc jest w czym wybierać.  Zastanawiam się tylko czy dywan na podłogę, czy na ścianę? Bo równie dobrze można je potraktować, jako dzieła sztuki i zawiesić w domu kilim, skądinąd ostatnio coraz bardziej modny.

Z zaprezentowanych dywanów najbardziej przypadł mi do gustu dywan: „Keep off”, od duetu Chiaozza, Noaha Lyona z Brooklynu, oraz Filipa Pągowskiego, polskiego twórcy od lat 80-tych mieszkającego w Nowym Jorku.

dywan, IKEA, kilim, art, sztuka, artysta

 

Keep off” to z pozoru tradycyjny pers, który byłby bardzo konwencjonalny, gdyby nie napis „Keep off” (Trzymaj się z dala…) oraz minimalistyczna kolorystyka. Z pazurem…

 

dywan, IKEA, kilim, art, sztuka, artysta

 

Chiaozza stworzyli bogatą kolorystycznie, dynamiczną, malarską abstrakcję. Przypomina płótno,  na które malarz naniósł barwne abstrakcje. Na kilim jak znalazł…

 

dywan, IKEA, kilim, art, sztuka, artysta

dywan, IKEA, kilim, sztuka, artysta

 

Noach Lyon stworzył dywan w kształcie okrągłym, choć nieregularnym. Jest jak rysunek z komiksu, bardzo dynamiczny. Wyobrażam go sobie w minimalistycznym nowoczesnym salonie, jest dość spory – jego średnica wynosi 2 m.

 

dywan, IKEA, kilim, art, sztuka, artysta

dywan, IKEA, kilim, art, sztuka, artysta

Dywan Filipa Pągowskiego natomiast to zdecydowanie graficzna kompozycja. Jakby ktoś przeskalowaną igłą przeciągnął nić, która jest wyrazista w barwie i strukturze, na tle płasko tkanego ciemnego tła. Pomysł i iluzja w jednym.

Wszystkie dostępne (jeszcze…) w sklepie IKEA.

A Wam który z tych artystycznych dywanów podoba się najbardziej?

Fots.via: IKEA, Onet Kobieta
Share Button