INSPIRACJE  /  WYDARZENIA

Tom Dixon to znana postać ze świata designu.  Jego dzieła znajdują się w Victoria and Albert Museum, Museum of Modern Art  w Nowym Yorku czy w Centre Georges Pompidou w Paryżu. Serce wielu podbiły lampy jego projektu tj. Beat FAT Black czy Melt Mini Copper .

Ikea, Tom Dixon

Ikea, Tom Dixon

Zjawiskowo prezentuje się znany w świecie designu Wingback Chair Black czy też Pylon Side Table.

Ikea, Tom Dixon

Ikea, Tom Dixon

Ikoną natychmiast stało się „S” Chair zaprojektowane dla włoskiego „giganta”, firmy Cappellini. A Jack Lamp dostał prestiżową nagrodę Great British Design Millennium Mark w 1998.  W 1997 Tom Dixon został dyrektorem kreatywnym w znanej i cenionej firmie Habitat. Lista sukcesów na koncie Toma Dixona zdaje się nie mieć końca…

Ikea, Tom Dixon

Ikea, Tom Dixon

 

I tu zaskoczenie…tym razem Tom Dixon podjął współpracę z wytwórcą demokratycznego designu IKEA, czego efektem jest kolekcja siedzisk Delaktig. Myślą przewodnią było zaprojektowanie mebla, który będzie można dowolnie dostosować do swego wnętrza i potrzeb. Tak o tym mówi sam mistrz:

„Próbowanie projektowania mebli, które zostaną ikonami designu jest już trochę staromodne(!). W naszym przypadku (projekt) to bardziej punkt wyjścia – podsumowuje Tom Dixon swój pierwszy projekt dla IKEA.

W ustach światowej sławy designera i twórcy ikon designu, ta deklaracja brzmi dość rewolucyjnie, ale też nowatorsko, a od tego Tom Dixon nie stronił nigdy. Tym razem mistrz postawił na kreatywność nabywcy, którą to designer ma mu umożliwić. Personalizacja i oryginalność jest trendem, który rośnie w siłę.

Ikea, Tom Dixon

Na pierwszy rzut oka sofa sprawia wrażenie dość standardowej opcji mebla: na metalowej, solidnej platformie mieści się minimalistyczny, obity materią materac. Jednak, jak się okazuje ta aluminiowa platforma posiada specjalne rowki, które stwarzają mnóstwo możliwości aranżacji mebla – poprzez  dodanie lub odjęcie poduch, podłokietników, stolików, które decydują o jego ostatecznym wyglądzie i funkcji. To taka otwarta platforma dla kreatywności użytkownika, co brzmi trochę jak język świata iphonów…

Ikea, Tom Dixon

Ikea, Tom Dixon

To też produkt o wielu talentach, który idealnie dopasowuje się do zmian w życiu innych. Millennialsi, a to oni są główną grupą docelową,  po pierwsze częściej się przeprowadzają, po drugie z uwagi na wysokie ceny nieruchomości preferują niewielkie powierzchnie mieszkalne. Sofa musi więc być łatwa w montażu i demontażu oraz wielofunkcyjna, idealna do niewielkiej przestrzeni. To pokolenie ceni też indywidualizm, rzeczy oryginalne, nietuzinkowe. Tu mają więc pole do popisu.

Sposobów personalizacji jest sporo. Niestety nie wszystkie dostępne w Polsce. Firma Bemz proponuje pokrowce kompatybilne z sofą Toma Dixona w wersji naturalnej, czy obicia w kwiaty:

Ikea, Tom Dixon

Ikea, Tom Dixon

W tej oto puszystej wersji, ze skór z Islandii, sofa była prezentowana podczas Milan Design Week 2017:

Ikea, Tom Dixon

 

Można też dokupić akcesoria w postaci np. lampki do czytania. Akcesoria będą produkowane nie tylko przez Ikeę, ale też inne firmy, co stwarza spore możliwości ciekawej aranżacji.

Ciekawostką jest istnienie społeczności tzw. IKEA Hackers, której członkowie prześcigają się pomysłach, jak oryginalnie spersonalizować meble z IKEA. Delaktig wydaje się idealna do kreatywnego shakowania

A jak wam podoba się ta koncepcja? Do małej przestrzeni …czemu nie?

Fots.via: Apartment Therapy, Archtectural Digest, Decoparc, Elle, Heal’s, IKEA, design-milk.com, Bemz, Pininterest, itsnicethat.com, Tom Dixon