INSPIRACJE
Kamień we wnętrzu dla większości z nas oznacza marmur i granit. Zresztą trendy temu sprzyjają, obserwując wielki „comeback” marmuru do naszych kuchni i łazienek. Jednak jak się okazuje, nie tylko te dwa kamienie mają „coś do powiedzenia” we wnętrzu…
KAMIENIE PÓŁSZLACHETNE
Coraz większym hitem stają się kamienie półszlachetne, takie jak agat i inne kwarce. Gdyby zapytać geologa, czym jest agat, odpowiedziałby: to minerał pochodzenia naturalnego, zbudowany z chalcedonu włóknistego, czyli dwutlenku krzemu. Agaty zawierają w sobie domieszki naturalnych barwników i są kwarcami. Ich zastosowanie w jubilerstwie jest dla większości z nas oczywiste, ale we wnętrzu już jednak mniej …Tymczasem patrząc na zdjęcia poniżej będziemy zaskoczeni tym, jak spektakularne efekty można uzyskać, a ja porównałabym je do roli biżuterii w ubiorze.
MAGIA HISTORII
Ale zanim zatopimy się w niemym zachwycie, sięgnijmy nieco do historii… Nazwa agatu pochodzi od włoskiej rzeki Achates (dzisiaj nazywa się Dirillo), płynącej przez południową część Sycylii, gdzie już starożytni Grecy wydobywali go w III wieku p.n.e. i sprzedawali na targach największych miast basenu Morza Śródziemnego. Przez wieki wykorzystywano go w sztuce zdobniczej, oraz ze względu na, jak ówcześnie wierzono, magiczne właściwości w medycynie. Patrząc na jego dekoracyjność, nietrudno zgadnąć, że największą popularnością cieszył się w epoce baroku:
Powyższe wnętrze pochodzi z tej właśnie epoki i mieści się w Pałacu Rastatt, w Niemczech. Gabinet Pietra Dura, bo o nim mowa, jest jedną wielka mozaiką z agatów, ametystów, malachitów, korali i wielu innych cennych kamieni szlachetnych, włącznie z meblami.
OBECNY TREND
W przeciwieństwie jednak do barokowej dewizy „im więcej tym lepiej”, obecny trend ma niewiele z nim wspólnego. Agat zachwyca niezwykłym bogactwem wzorów i barw oraz jest na tyle wyrazisty, że służy bardziej, jako materiał do zaakcentowania wybranych elementów wnętrza.
Mnie jego zastosowanie podoba się najbardziej we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, gdyż stanowi doskonały kontrapunkt dla prostoty wnętrza. Ożywia, intryguje i jest całkowicie naturalny. W przeciwieństwie do innych kamieni, jeszcze nikomu nie udało się wyprodukować sztucznej wersji agatu.
W łazience szczególnie pięknie wygląda położony na jednej ze ścian, jako element akcentujący. Równie efektownie prezentuje się też, jako obudowa wanny lub umywalki. Prawda, że kwarc w barwie jasnego różu wygląda zjawiskowo?
Pamiętajmy, że agat i kwarc przepuszczają światło, a oto jego spektakl:
W minimalistycznej kuchni zachwyca biżuteryjna wyspa z tego minerału:
W salonie natomiast w postaci kominka stanowi bezdyskusyjny punkt fokusowy:
Powyższe rozwiązania są z pewnością piękne, ale podobnie jak marmur lub granit dość kosztowne. Na szczęście istnieją też dodatki, które choć w części wniosą do naszego wnętrza ten „mineralny” sznyt. W każdym razie mnie w wydaniu poniżej zachwyciły:
Czy wiecie, że w Polsce mamy własne złoża agatu? Polskie agaty mają 275 milionów lat i rodziły się w we wnętrzach wulkanów. Nieporównywalnie piękne agaty, uchodzące za jedne z najpiękniejszych na świecie pochodzą z okolic Płóczek Górnych, zaś największe ich złoża znajdują się w okolicach Tenczynka, Rudnie, Regulicach i koło Krakowa.
Agat migdałowcowy z Płóczek Górnych w Polsce
Czy Wam też podoba się ten trend? Mnie bardzo, ale zastosowany z wyczuciem i umiarem…
Z pozdrowieniami