TRENDY / INSPIRACJE

Niewielu wyobraża sobie ciemne barwy we wnętrzu… Wydają się odstraszać i przygnębiać. Panuje też pogląd, że mocny, ciemny kolor na ścianach pomniejsza pomieszczenie. Na propozycję więc „a może pomalujmy ściany na czarno?”, wiele osób spojrzałoby z niedowierzaniem i uznało za niedorzeczną, lub potraktowało, jako żart… A tymczasem czarny kolor nie tylko powrócił, ale też umocnił swoją pozycję i obecnie święci triumfy, jako wnętrzarski trend… Przyjrzymy się mu.

W tym wpisie zaprezentuję wnętrza z mniejszą lub większą dozą czerni. Sami więc ocenicie, na ile wasze postrzeganie tej barwy we wnętrzu, pokryje się z rzeczywistym efektem uzyskanym w tych aranżacjach.

TŁO

Ale zacznijmy od kilku słów na temat tego, co z aranżacyjnego punktu widzenia niesie ze sobą ten kolor. Po pierwsze tworzy tło, które w aranżacji możemy doskonale wykorzystywać i z jego pomocą  podkreślać urodę przedmiotów lub wybranych elementów wnętrza. Dzieje się tak dzięki magii kontrastu barw, zderzenia jasnego z ciemnym, czy też akcentów mocnego koloru, który w takim zestawieniu zyskuje jeszcze bardziej na swej intensywności.

Na zdjęciach poniżej na tle czarnych ścian, jak w czarno-białym kadrze pięknie odcina się biel białych elementów aranżacji:

Nasycona barwa poprzez zestawienie z głębią czerni staje się natomiast jeszcze bardziej intensywna:

SATYNOWY POŁYSK

Wieczorem w świetle lamp czarny kolor zdaje się połyskującą materią, przypominającą satynę lub aksamit:

WHITE AND BLACK 

Połączenie koloru czarnego z białym, można już właściwie zaliczyć do klasyki. Ten duet barw rozpropagowała słynna Coco Chanel oraz styl Art Deco, modny w latach 20 i 30-ych XX w.

W łazience poniżej szlachetna klasyka została odświeżona nowoczesnym, dynamicznym wzorem. Czy złoto na tle czerni nie prezentuje się szczególnie pięknie?

MINIMALIZM

Kolor czarny jest też gratką dla minimalistów – dzięki niemu wnętrza tchną spokojem, a ciemna, nasycona barwa doskonale podkreśla koloryformę nielicznych przedmiotów w przestrzeni:

SPOSÓB NA TV

Czarny kolor to świetny sposób na ukrycie telewizora. Aby ukryć ekran wystarczy czarna ściana i TV znika w jej „głębi”, choć oczywiście są osoby, które wcale nie dążą do jego ukrywania:

GALERIA OBRAZÓW

Jeśli posiadacie kolekcję obrazów, czarna ściana stworzy dla nich znakomite tło. Spójrzcie, jak w wyniku kontrastu odcina się biel prac i jasne drewniane lub złote ramy. Swoją drogą fantastycznie wygląda kolekcja współczesnych autoportretów, zestawiona z tymi w stylu  z epoki…

WEHIKUŁ CZASU

Czarny kolor jest też używany, jako pomost łączący stylowe, historyczne wnętrze najczęściej z bogato zdobionymu sufitami i ścianami ze współczesnością. Na jego tle wyraźnie odcinają się okna, drzwi i inne klasyczne elementy wnętrza:

KUCHNIA

Czerń w kuchni nowoczesnej nie jest niczym nowym. Zaskakuje natomiast w klasycznym wydaniu – ale czyż nie jest piękna? Szklana witryna dodaje zabudowie lekkości. Marmurowa podłoga i blat wnoszą nutę szlachetności, a drewniany stół w wydaniu vintage ociepla wnętrze:

Pomimo tego, że czerń w kuchniach nowoczesnych raczej nie dziwi, zestawienie czystych linii i lekko połyskujących, czarnych powierzchni ze szlachetnością drewna wygląda imponująco. Na jednym ze zdjęć zamiast koloru czarnego zastosowano „navy blue”, jako lżejszą wersję ciemnej, głębokiej barwy. Efekt według mnie jest nadzwyczajny – kolor ten w połączeniu z barwnymi kaflami na wyspie pobrzmiewa echem klimatów rustykalnych …

GABINET

Jeśli miałabym ten komfort, aby urządzać swój gabinet, ten rodzaj aranżacji byłby poważnym kandydatem finalnej jego koncepcji…Klasyczna zabudowa ścian została pomalowana na czarno i tym samym unowocześniona. Biurko, lampa, krzesło i wykładzina są nowoczesne i nie pozostawiają wątpliwości, że wnętrze poprzez eklektyzm jest bardzo współczesne:

Jak widać czerń nie jest tylko barwą. Spełnia też szereg funkcji, które pozwalają na uzyskanie konkretnych efektów. Doskonale też prezentuje się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wydaniu.

A jak Wam podobają się te wnętrza? Które najbardziej? I czy przekonałam Was do czerni we wnętrzu?

Z pozdrowieniami

Fots.via: Elle Decor, next125.de, Archistudio, Pininterest